Kannunvalajien hallitus teki kevään 2011 lopuksi jäsenpalautekyselyn. Kyselyyn vastanneiden määrä ei ollut valtava, mutta silti paljon arvokasta palautetta saatiin. Myös opintosektoria tylytettiin.
Vaikka useimmat vastaajat kokivat, että yksittäisen opiskelijan on tiedekunnassa helppo saada äänensä kuuluviin, hyvin harva osasi sanoa, onko Kannunvalajat onnistunut parantamaan yksittäisten jäsentensä asemaa kevään aikana. Harva toisaalta oli sitä mieltä, että asemaa ei oltaisi parannettu, mutta noin 80 % totesi ettei osaa vastata kysymykseen.
Kannun hallituksessa on suurlaitosaikakaudella kaksi opintovastaavaa, yksi kummallekkin laitokselle. Kahden luulisi saavan aikaankin jotain, vaikka kukaan ei ole sellaista huomannut. Ongelma onkin kenties tiedotuksessa: opintoasiat ovat pieniä ja hitaita prosesseja toisin kuin vaikkapa vuosijuhlien järjestäminen, ja siksi niistä on hankala tiedottaa jäsenille, jotka eivät käy esimerkiksi opintovaliokunnan kaikille avoimissa kokouksissa.
Lieneekin syytä listata, minkälaisten asioiden parissa opintovastaavat puuhastelivat ja mitä saatiin aikaan.
Asioita on siis tehty monella suunnalla, mutta jälleen on kysyttävä, miten tehty työ parantaa yksittäisen opiskelijan asemaa tiedekunnassa. Oman näkemykseni mukaan tärkein työ on työhönottoryhmien opiskelijajäsenten ja hyvien opettajien tukeminen, sillä se näkyy suoraan opetuksessa jokaiselle opiskelijalle. Toisena tulee kommentit eri uudistusprojekteihin, sillä vaikka prosessit ovat pitkiä, aina jotain näkökulmaa tarttuu papereihin. Kolmantena lienee kokoukset eri toimijoiden kesken, joissa edellä mainituista asioista saadaan tietoa.
Syksyllä riittää tekemistä näillä samoilla aloilla. Lisäksi tulee monta uutta vaikuttamisen mahdollisuutta, joihin on syytä tarttua yksittäinen, riutuva perustutkinto-opiskelija (tai oman kandityön eteneminen) mielessä.
Palautekyselyn (joka btw oli opintovastaavien tekosia) opetuksena on kuitenkin, että viestintää näistä ja kenties muistakin Kannun toiminnoista on vielä paljon parannettava. Korostan kuitenkin, että parhaiten asioista saa tietää tulemalla kokouksiin. Seuraava opintovaliokunna kokous on 20.9. klo 18 klusterilla ja hallituksen kokous 21.9. klo 19 niin ikään klusterilla.
syysterveisin
Akseli Huhtanen